Kiemelkedő eseménye volt a LiSS programnak a 2012. októberi háromnapos budapesti rendezvénysorozat, amelyet Parti Katalin asszisztálásával Székely Iván rendezett olyan konstrukcióban, hogy a házigazda a CEU-ban alapított diákszervezet, a Human RightS Initiative (HRSI) volt, a pénzügyi bonyolítást az EKINT vállalta, a helyszín pedig a CEU Nádor utcai tömbje volt. A főbb programpontok ezek voltak:
- a 4. munkacsoport által rendezett nyilvános workshop, amelyen CEU-s és (külső) magyar előadók is részt vettek, köztük Dr. Szabó Máté Dániel;
- a LiSS menedzsment ülése;
- nyilvános előadás meghívott külső előadóval (Lorna Muir, University of Aberdeen: „Between Discipline and Control: Cinematic Engagements with Contemporary Transformations in the Surveillance Society”);
- egy nyilvános panelbeszélgetés „From Big Brother to Surveillance Art” címmel, filmvetítéssel;
- egy interaktív megfigyelési installációs tér, amelyben erre a célra készíttetett számítógépes alkalmazásokkal lehetett rövidfilmeket és kísérleti filmeket nézni, valódi távcsővel lehetett másokat kifigyelni, villanófényes teleobjektív fényképezte a látogatókat, biztonsági kamerák élő képei voltak láthatók, köztük egy erre a célra a férfi és női WC-kben önkéntesek közreműködésével készített „álfelvétel" és ahol megfigyelés-tárgyú mozifilmek részletei voltak kivetítve;
- valamint egy diákpályázat, amelyre megfigyelés-tárgyú vizuális alkotásokat neveztek a CEU-s hallgatók.
- Az eseményekről angol nyelvű film készült a résztvevők közül választott interjúalanyok közreműködésével.
A LiSS konzorcium évente egy nagy konferenciát is rendezett:
- A 2010-ben, a londoni City University-n rendezett elsőn („A Global Surveillance Society?”, a Surveillance Studies Network-kel közösen) az EKINT képviselője jelen volt;
- a második konferencia Iasi-ban (Jászvásár, Románia) volt 2011-ben „The Ghosts of Surveillance” címmel: itt Székely Iván volt az egyik keynote speaker (meg is jelent a konferenciakötetben, „The Role of Remembering and Forgetting in a World of Increasing Surveillance, in the Context of Post-Communist Societies” címmel), aki prezentációt is tartott az új technológiák etikai vonatkozásairól, részt vett a doktori iskola munkájában, valamint beszámolt a Charles Raab-bal kezdett közös kutatás állásáról a workshop-on;
- a negyedik konferencia („Surveillance Evolutions”) pedig a négyéves program záróeseménye volt 2013 májusában Brüsszelben, a COST székházában: itt Székely Iván az EKINT képviseletében: előadást tartott „Surveillance, archiving and the right to be forgotten” címmel, két másik kollégával együtt egy komplett survey-t tervezett és kivitelezett a LiSS kutatók között a konferenciát megelőző hónapban, ennek elemzését bemutatta egy prezentáció és egy panelbeszélgetés keretében, készített egy prezentációt „Film in LiSS, LiSS in Film” címmel, amelynek keretében levetítette a budapesti eseményekről készített filmet is, valamint kivitte magával a budapesti installáció tábláit és plakátjait és ezeket kiállításszerűen installálta a helyszínen konferencia előtt, továbbá a helyszínen kapott négy számítógépre feltelepítette a budapesti installáción bemutatott különböző videóanyagokat, amelyeket a konferencia résztvevői nézhettek, hallgathattak.
A LiSS négy éve alatt Székely Iván egy másik LiSS munkacsoportban született tanulmánykötetbe is írt egy publikációt „What Do IT Professionals Think About Surveillance?” címmel, amelyben a BROAD projektben végzett kutatásunk eredményét elemezte, továbbá a LiSS e-Seminar sorozat egyikében egy svéd kutató munkáját bírálta, kommentálta – azóta ebből a kutatásból PhD dolgozat és könyv is született.
A Charles Raab-bal közösen kezdett vizsgálat a privacy/surveillance tárgyú empirikus vizsgálatokról (the survey of surveys) később a PRISMS projektben folytatódott, és mind a PRISMS, mind az IRISS projekt kutatási konzorciuma – amelyeknek az EKINT is tagja – részben a LiSS találkozók alatt szerveződött.
A LiSS honlapja – frissítés után, amelynek során a budapesti filmet is feltöltik – három évig elérhető marad (www.liss-cost.eu).
A LiSS kutatási projekt eredményei 2013-ban
2013-ban fejeződött be a négyéves LiSS (Living in Surveillance Societies) elnevezésű, COST Action típusú kutatási projekt, amelyben egyéni kutatók vettek részt intézményük képviseletében. A 26 országból mintegy 160 kutatót tömörítő projektben az Eötvös Károly Intézetet Székely Iván képviselte.
A projekt záróévében, 2013. áprilisában Varsóban rendeztek workshopot a WG4 munkacsoport (Public Policy and the Regulation of Surveillance) tagjai számára, ahol Székely Iván prezentációban számolt be a kutatási eredményekről.
A projekt záróeseménye 2013. májusában volt Brüsszelben, ahol a résztvevők nemzetközi konferencia keretében vitatták meg a négyéves projekt eredményeit. A konferencián Székely Iván az EKINT képviseletében előadást tartott „Surveillance, archiving and the right to be forgotten” címmel, két másik kollégával együtt pedig egy komplett survey-t tervezett és kivitelezett a LiSS kutatók között a konferenciát megelőző hónapban, ennek elemzését bemutatta egy prezentáció és egy panelbeszélgetés keretében. Ugyanő készített egy prezentációt „Film in LiSS, LiSS in Film” címmel, amelynek keretében levetítette a 2012. októberi budapesti rendezvénysorozatról készített filmet is, valamint felépítette a helyszínen a budapesti interaktív installáció reprezentációját.
Az Európai Bizottság illetékeseinek megítélése szerint a LiSS az eddigi COST Action típusú kutatási projektek egyik legszínvonalasabbja volt. A LiSS keretében folyó kutatásokból számos publikáció született, köztük az Intézetet képviselő kutató részéről is, a budapesti LiSS filmet pedig bemutatták a 2013. évi Computers, Privacy and Data Protection (CPDP) konferencián Brüsszelben.